Keda loetakse professionaalseks pressifotograafiks?
Professionaalseks ehk elukutseliseks kvalifitseerub pressifotograaf, kes teenib pressifotograafiaga endale regulaarselt elatist. Arvestame ka neid osalejaid kes aastatel 2011-2012 töötasid pressifotograafidena, kuid hetkeseisuga on töötud.
Kas konkursile esitatud töid saab hiljem veel muuta?
Kuni 8. jaanuarini saab autor oma kontol lisada ja eemaldada fotosid, muuta fotoallkirju jne. 8. jaanuaril kell 23.59 keskkond suletakse.
Mitu fotot peab olema fotoreportaažis või fotoloos?
Korraldaja ei sea fotode arvule fotoreportaažides ja fotolugudes piirangut. Reportaaži või lugu koostades pööra tähelepanu, et moodustuks tervik. Liiga palju fotosid pole hea.
Kuidas kirjutada fotoallkirja?
Fotoallkiri on pressifoto hädavajalik element. Fotoallkirjast peab saama vastuse küsimustele: kes, kus, millal, mis toimub. Fotoallkiri peab avama konteksti. Hea fotoallkiri aitab vaatajal foto sõnumit mõista. Fotoallkirja vormistamisel arvesta, et välismaa žüriiliikmed pole Eesti eluga kursis. Samas ära mine ka liigselt detailidesse – fotoallkiri ei tohi olla pikk ja lohisev. Hea fotoallkiri jutustab foto loo ka 10 aasta pärast. Varu allkirjade kirjutamiseks aega.
Miks peab fotoallkirjad inglise keelde tõlkima?
Selleks, et teha oma fotod mõistetavaks ka välismaalastest žüriiliikmetele. Žürii on kahel varasemal aastal juhtinud korraldajate tähelepanu inglisekeelsete allkirjade puudumisele. Seetõttu lähevad sel aastal arvesse ainult eesti- ja inglisekeelsete allkirjadega varustatud tööd. EPFLi liikmed ei pea esitama inglisekeelseid fotoallkirju. Liikmete allkirjad laseb EPFL tõlkida oma kuludega.
Kas Facebookis ilmunud fotosid samuti arvestatakse?
Lisaks ajakirjandusväljaannetele arvestame sel aastal ka blogis ilmunud fotosid. Korraldajad ei liigita Facebooki blogiks, seetõttu Facebookis avaldatud fotosid ei arvestata.
Kuidas talitada juhul, kui ajalehe paberversioonis ja veebiversioonis on sama loo juures kasutatud erinevat pilti? Kas siis läheb mõlema pildi puhul ilmumine arvesse ja võib mõlemat pilti konkursile saata?
Arvestame kõiki fotosid, mis on avaldatud väljaande digi- ja paberversioonis, samuti online`is. Arvestame ka avalikes blogides avaldatud fotosid. Vastates täpsemalt küsimusele – jah, konkursile võib esitada mõlemad fotod.
Kui fotod on avaldatud eraldi ja aastal 2012 erinevatel aegadel, siis kas tohib neid konkursil fotoloona esitada?
Jah, tohib. Tingimus on, et kõik fotoloos esitatud fotod peavad olema avaldatud.
Kuidas määratleda portreed? Kas portree peab olema kindlasti lavastatud foto?
Vastab Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonna külalisdotsent, kunstiteadlane Anneli Porri:
Esimene tingimus võiks olla, et portreteeritav on äratuntav kas oma näo, kehahoiaku või millegi muu iseloomuliku poolest (kui see on näiteks metafoorne portree). Teiseks peaks portree andma kujutatud inimese psühholoogilise või eriomase professionaalse profiili, tema visuaalse identiteedi. Portreel kujutatu ta ei tohiks olla üks paljude hulgast, vaid just nimelt selle konkreetse inimese pilt.
Portree võib olla nii dokumentaalne kui ka lavastatud, klassikalises mõttes peetakse täisvereliseks portreeks just viimast, kus fotograaf on teinud portreteeritavaga koostööd: on valitud kostüüm, rekvisiidid, keskkond ja valgus.
Nii olemus-, uudis- kui spordifotoga on fotoportreel mõnel määral kattuv osa EPFLi konkursi raames, üks ja sama pilt võib kuuluda nii ühte kui teise kategooriasse.
Kui mul on olemuslik fotolugu, mis sisaldab ka head portreed, kas siis see portree tuleks ka üksikpildina laadida üles kandideerimaks portreefoto kategoorias?
Või zürii nopib ise fotolugudest head tabamused?
Sellisel juhul tasub lisaks olemuslikule fotoloole kandideerida ka üksikfotoga portreekategoorias. Žüriil ei ole kohustust noppida fotolugudest üksikfotosid.
Millal selguvad võitjad?
Žürii töötab jaanuari 2. nädalal. Aasta Pressifoto 2012 nominendid teeme teatavaks koheselt EPFLi kodulehel, samuti väljastame toimetustele pressiteated. Võitjad avalikustame märtsis toimuvad EALLi pressipeol.
Kas Eesti Pressifotograafide Liidu liikmetele on Aasta Pressifoto 2012 kandideerimisel eeliseid?
EPFLi liikmed ei pea kirjutama inglisekeelseid allkirju. Konkursi korraldaja tellib selleks tõlketeenuse. Aasta Pressifoto 2012 raames eraldatatav “Stipendium 2013” on samuti ainult EPFLi liikmele.
Kas ma saan kandideerida “Stipendium 2013-le” ja vabanen kohustusest kirjutada inglisekeelseid fotoallkirju, kui liitun Eesti Pressifotograafide Liiduga?
Jah, liitudes EPFLiga hiljemalt 5. jaanuaril saad Sa kandideerida “Stipendium 2013le” ja fotoallkirjad tõlgib Sinu eest EPFL. Info liitumise kohta leiad SIIT.